Zaloguj się

Różne rodzaje schodów drewnianychSchody dywanowe to zasadniczo dwa równoległe biegi prostych schodów połączone z podestem, który tworzy obrót o 180 stopni w linii przejścia.

Schody w takim kształcie można łatwiej dopasować do planu architektonicznego. Zainstalowany może zaoferować miejsce odpoczynku w połowie schodów. Tego rodzaju schody są nieco trudniejsze do zbudowania niż prostsze typy schodów. Schody kręte lub nawijane są odmianą schodów w kształcie litery L, ale zamiast płaskiego podestu mają przejścia narożne w kształcie trójkątów. Główną zaletą schodów krętych jest to, że zajmują mniej miejsca niż wiele innych rodzajów schodów. Są bardzo powszechne w starszych domach i często używane jako dodatkowe schody. Na przykład są one powszechne w domach, w których duże schody znajdują się w przedpokoju. W takich przypadkach schody kręte są często używane jako dostęp do kuchni.

schody-1 (2)
 

Mają większe zalety wizualne niż inne typy schodów. Kręte schody wydają się tworzyć bardziej płynne przejście na następne piętro.

Z tego powodu zyskały popularność w nowoczesnych domach. Ich wszechstronność sprawiła również, że wyglądają atrakcyjnie w zrównoważonych projektach domów. Nawijane schody jest nieco trudniejsze w nawigacji niż schody proste czy dywanowe. Zaprojektowanie i montaż poręczy mogą być trudniejsze niż w przypadku innych rodzajów schodów. Podobnie jak w przypadku schodów w kształcie litery L, zwykle wymagane jest podparcie środkowe. Spiralne schody biegną spiralnym łukiem. Zwykle mają bardzo kompaktową konstrukcję, a bieżniki promieniują wokół centralnego słupa.

schody-1 (4)

Jedną z kluczowych zalet schodów spiralnych jest ich rozmiar. Są bardzo popularne w małych klatkach schodowych, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Są one również szeroko stosowane na strychach z tego samego powodu. Kompaktowe nowoczesne schody drewniane mogą być atrakcyjne i istnieje wiele odmian stylów balustrad, które mogą mieć duży wpływ na ogólny wygląd takich schodów. Ponieważ środkowy słup i podest zwykle zapewniają konstrukcyjne wsparcie dla schodów, nie wymagają one wiele w postaci dodatkowych konstrukcji wspornikowych, co ułatwia montaż niż w przypadku wielu innych rodzajów schodów.